Mapy a tisk
Kartografické vydavatelství
tiskárna a grafické studio
tel.: +420 210 083 570 | info@zaket.cz
Žaket, Slánská 381/10, 163 00 Praha 6

Žaket Pražský pohár žactva

Seriál 6 závodů v orientačním běhu Dny s mapou v pražských lesoparcích, jehož součástí je v mládežnických kategoriích soutěž o Žaket pražský pohár žactva.

Koná se každý středeční podvečer od poloviny května do konce června. Hlašte se předem, dohlášky na místě mohou být omezeny.

Zveme spolu s Pražským krajským svazem ČSOS a pořádajícími oddíly všechny zájemce, kteří si chtějí vyzkoušet orientační běh přímo v Praze.

Celá série je zařazena v projektu ČSOS Dny orientace v přírodě, v našem případě se jedná o Dny s mapou v pražských lesoparcích.

16/5  1. závod PPŽ Hostivice
mapa: Hostivické rybníky, Hostivický prales

Žaket Pražský pohár žactva 2018 odstartoval v Hostivici.
A letošní ročník byl pokřtěn krásným a vydatným deštěm! Pořadatelé naštěstí připravili perfektní zázemí na zastřešených tribunách hostivického stadionu - v největším slejváku se tam mačkalo docela dost lidí, naopak na startu tou dobou nebyla kupodivu žádná fronta..Všichni si aspoň připomněli, že se jedná o outdoorový sport, a příště si určitě nezapomenou vzít mapník nebo suché tričko a ponožky na převlečení.
Přes mračna a déšť závodilo 451 běžců na soutěžních tratích a nějací stateční i na těch nesoutěžních zážitkových, zážitek určitě měli! Užili si boj s džunglí, ale i pěkné postupy čistým lesem a nádherné pohledy na hladiny hostivických rybníků, ptačí řev vše umocňoval. V autobuse zpět do Prahy už samozřejmě svítilo sluníčko.

Výsledky už jsou - https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=4678.

23/5  2. závod PPŽ Milíčovský háj - World Orienteering Day !!!
mapa: Milíčák

      
Včera se ve sportovním areálu ZŠ K Milíčovu sešlo přes 660 účastníků 2. závodu ŽPPŽ. Počasí bylo skoro až do konce pěkné, v závěru se rychle blížila bouřka. Tratě startovaly za Milíčovským rybníkem a využily jak plochý terén, tak slavnou haldu, nad kterou se v závěru závodu stahovala mračna. Pisatelka opustila centrum závodu s prvními kapkami, tak snad to tam bouřka úplně nespláchla. Kromě soutěžních a tréninkových tratí byly připraveny i četné tratě pro příchozí. Mladí pořadatelé z SK Praga připravili vydařený závod, který pěkně zapadl do mozaiky akcí Světového dne orientačního běhu - ten právě 23. května odstartoval týden prezentačních závodů v OB všude po světě. Cílem je představit náš sport co nejširiší veřejnosti, k čemuž přispěje jistě i reportáž Českého rozhlasu, která ve čtvrtek 24/5 dopoledne bude mít premiéru v éteru.  Výsledky jsou v ORISu. I výsledky příchozích.

Odkaz na průběžné výsledky oddílů byl doplněn také do stránky soutěže v ORIS - vede USK Praha před Pragovkou a Tretrou, rozhodně to bude boj!

30/5  3. závod Trojské nábřeží
mapa: Trojský kůň/ Trooja

      

Trojský závod - již třetím v letošním seriálu přilákal mnoho běžců. Opět počet závodníků ve výsledcích dosáhl přes 6m stovek, na 602 těch, kteří prošli cílem, doprovázející rodiče nepočítaje. Přívětivé zázemí kempu Sokol Troja a pořadatelé v nových dresech připravili vše k pěkné akci. Závodníci si užili trojské nábřeží vrchovatě, ti na nejdelší tréninkové trati navštívili i Velkou skálu a tím pádem docela nastoupali převýšení. Největší mapovou nástrahou byl letos labyrint živých plotů u Trojského zámku, někoho překvapily i v mapě neznačené mobilní plůtky u Vltavy související s chystaným ME na divoké vodě, které vypukne v Troji tento víkend. Na závěr dusného podvečera se poslední startující dočkali sprchy přímo na trati, déšť konečně skropil i Prahu, hromy naštěstí duněly jen někde v dáli, u Muzea a nad Vinohrady.
Jak to dopadlo, se můžete podívat do výsledků.

6/6 4. závod PPŽ Kunratický les
mapa: Hrádek

Rekordní účast přes 700 běžců. Krásné počasí, na běh možná teplé až moc, ale bez dusna a tím pádem bez bouřky. Souboje jak na žákovských, tak na tréninkových tratích. Žádné velké překvapení stavitele se v Krčáku asi vymyslet nedá. Po přihláškách vyvstala nutnost rozdělit trať T5 na dvě varianty, takže uzlová kontrola možná některé potrápila.

Výsledky jsou v ORIS. Fotky pořadatele tady nebo na facebooku.

13/6 5. závod PPŽ Prosek
Mapa: Sídliště Prosek

   
Zbrusu nová mapa sídliště Prosek v okolí ZŠ Litvínovská a mladí pořadatelé z Tretry = pěkný delší sprint bez záludností. Dopoledne ještě pršelo, ale odpoledne už po dešti zybyl jen mokré asfaltové cestičky a příjemná podmínka pod 20 stupňů. Kontroly byly rozeseté v areálu školy, hřišť,a v již krásně vzrostlé zeleni ve vnitroblocích. Vše korunoval doběh po tartanu ve stylu souběžně konané Zlaté Tretry. Cílem prošlo 530 závodníků, kteří se mohli odměnit koláčky od tretráckých dam a maminek.

Celkové výsledky jak jednotlivců, tak družstev již jsou v ORIS. Kdo vyhrál? Ti nejlepší! Vyhlášení bude na Klackách Open, tak se přihlašujte! Letos budou poháry a pohárky pro první tři v jednotlivcích, pohár pro nejlepší družstvo a dorty nebo podobné dobrůtky pro první tři týmy.

20/6 Štafetové finále Klacky[9]Open
Mapa: Pražačka - Na Krejcárku
     

Bylo teplo, bylo léto, byla středa - to muselo být štafetové finále Žaket PPŽ Klacky(9)Open! A byly - rychlé, sprintové, dramatické - pro 4 páry nohou. Vše se odehrávalo ve sportovním areálu Na Pražačce a ve svahu mezi n a Krejcárkem. Vyhráli ti nejrychlejší s nejchladnější hlavou a pak už následovalo dvojí vyhlášení a tombola. Díky všem účastníkům a všem pořadatelům! A zase za rok!

Výsledky jednotlivců Žaket PPŽ 2018

Výsledky týmů Žaket PPŽ 2018

   

 

 

Reportáže z ročníku 2017

17/5 1. závod PPŽ ve Vinoři

Ve středu 17/5 proběhl ve Vinoři 1. závod seriálu Dny s mapou v pražských lesoparcích - Žaket Pražský pohár žactva. Letos žáci opět bojují o indiviuální a týmový pohár Žaketu. Už je máme připravené!

Na start opět dorazilo kolem 600 účastníků, výsledky se brzo objeví v ORISu nebo na webu závodu.
Pořadatelé připravili tratě v duchu čím více, tím lépe, a tak i desítkové tratě obešly 17/19 kontrol a starším se popisy nevešly do popisníku. Zelené příšeří lesíka s hustou sítí pěšinek, místy podmáčený terén a kličkovaná v zámeckém parku Ctěnice prověřila schopnosti všech účastníků udržet správný směr a pořadí kontrol.
Mezičasy ukáží, kdo dodržel mapovým klíčem a pravidly stanovenou nepřekonatelnost zámecké zdi, nebo ji porušil plazením se pod mříží či rourou na vtoku a odtoku potoka :-)
Bylo nádherné počasí, pořadatelům vše klapalo, takže příští týden se v Krčáku určitě opět sejde spousta lidí! Hlaste se předem, nebo budete stát frontu. Využijte super trať Elite, která prověří i znalce Krčského lesa.
24. květen bude zároveň Světový den orientace - World Orienteering Day 2017. Pár fotek je na fb.

24/5 2. závod PPŽ v Krčáku + World Orienteering Day

2. závod Žaket Pražský pohár žactva zavítal tradičně do Kunratického lesa.
Letos byl součástí celosvětového http://worldorienteeringday.com/ a na stále plnící se počítadlo přidá 558 účastníků na soutěžních tratích, plus120 lidí v nesoutěžních zážitkových kategoriích - dohromady v Krčáku lampionovalo 678 lidí.
Pragovka připravila mapu Údolí Kunratického potoka a statečně čelila náporu účastníků u pohostinného srubu Gisela.
Podvečer byl chladnější, ale na běhání ideální. Tratě seděly začátečníkům i elitě.
Výsledky najdete v ORISu, kde byly také doplněny výsledky nesoutěžních kategorií.
Příští týden nás čeká trojské nábřeží Vltavy a Trojský zámek, kde bude třeba respektovat parkové cesty zámeckého parku.

31/5 3. závod PPŽ na Trojském nábřeží

Trojské nábřeží křižovalo kolem šesti stovek orientačních běžců. Ve středu 31. května se přehoupl Žaket Pražský pohár žactva, součást série Dny s mapou v pražských lesoparcích, do své druhé poloviny.
Trojští pořadatelé nabídli bezvadné zázemí v autokempu Sokola Troja a připravili na mapě Trojský kůň tratě vedoucí po nábřeží Vltavy a v bludišti zámecké zahrady. Krásné počasí bylo náplastí na pár šlehanců od kopřiv, které utrpěli zejména dříve startující. Kdo by čekal takovéto plebejské porosty v krásné diplomatické čtvrti? Každý, kdo je zkušeným účastníkem ŽPPŽ! Bez trochy divočiny se neobejde ani ten nejměstštější závod v orientačním běhu..Výsledky budou co nevidět v ORISu a pár fotek na facebooku.
Tak zase příště, vsadím se, že ani trochu odlehlejší lokalita Rohožníku nesníží počty startujících.

7/6 4. závod PPŽ na Rohožníku

Závod proběhl za ideálního běhacího počasí, jen ať nám nadále nahoře nadále šetří se srážkami ve středu odpolende... Tretráci v režii Jakuba Ransdorfa připravili pěkný závod na sídlišti Rohožník, centrum závodu bylo na dětském hřišti a sešlo se tam kolem pětiset účastníků. Výsledky jsou v ORISu, stejně jako fotky . Ve hře o první tři místa týmové soutěže přituhuje, jak to vypadá, to můžete sledovat na odkazech níže a výpočty lze kontrolovat tady

Poslední závod chystá Kotlářka ve Vokovicích, na mapě z loňského přeboru ve sprintu.     

14/6 5. závod PPŽ ve Vokovicích

Pátým závodem na Červeném vrchu skončil letošní Žaket Pražský pohár žactva. Opět počasí přálo, pořadatelé připravili na mapě Skvot tratě s početnými kontrolami v zarostlých i udržovaných třešňovkách, v lesíku i městské zástavbě. Nachystali na závodníky špeky v podobě několika blízkých kontrol - kdo nečetl kódová čísla, měl smůlu..Delší tratě vedly i prašnými traverzy svahu nad údolím Šárky.
525 závodníků odcházelo z centra závodu v Gymnáziu Arabská s cenými zkušenostmi i pěkným zážitkem, vítězové dětských kategorií i se super Mšenskými koláči z Vondřichova pekařství.
Série Dny s mapou v pražských lesoparcích končí ale až příští týden na Parukářce, kam nás zvou pořadatelé z Kamenice. Domluvte napříč oddíly sprintové týmy 2 holky a 2 kluci (1 neoficiální hostování je povoleno) a přijďte si zazávodit. Bude možnost startovat i jako jednotlivci.
A hlavně zde budou vyhlášeny celkové výsledky seriálu ŽPPŽ a rozdány poháry vítězům! Výsledky 5. závodu najdete na ORISu, brzo budou spočítány i celkové výsledky.

Fotky najdete na FB.

Pořadatelé děkují všem účastníkům T kategorií za příspěvky pro charitativní Běh pro Madlenku.

 

21/6 Štafetové finále Klacky[8]Open na Parukářce

Ve středu odpoledne, v den slunovratu, se uzavřel na žižkovské Parukářce u ZŠ Chelčického letošní Žaket pražský pohár žactva slavnostním vyhlášením výsledků.

Co mu ale předcházelo? Poslední akce seriálu Dny s mapou v pražských lesoparcích - Klacky(8)Open. Tento štafetový závod je vždy hrdinným počinem pořadatele, neboť uspořádat štafety pro 600 lidí v centru metropole ve všední den není nic jednoduchého, zvlášť když závodníky i pořadatele kosila bakterie způsobující značné ochabnutí mentálních i fyzických sil. S nějakou tou pihou na kráse se ale opět se jednalo o vydařenou akci s perfektní atmosférou. Nový prostor Parukářka nabídl díky výraznému reliéfu ideální prostor pro sprintové štafety a mnozí mladí borci tak měli příležitost si je poprvé vyzkoušet. Kratší délky svědčily kompaktnosti akce, již ve třičtvrtě na sedm se mohlo vyhlašovat. Výsledky a fotky (časem budou přibývat) najdete na stránce závodu.

Další fotky najdete tady.

V kategorii firem došlo i přes slabší účast k velkému překvapení: Nezvítězila firma Mapy.cz, první do cíle přiběhla Simona Karochová v barvách Sporticus teamu. Romana Mrázková za Mapy.cz sice finišovala druhá, ale tato štafeta již dříve byla DISK. Na druhém místě tak skončila firma DC Computers, třetí se umístili borci z jazykové školy Globe Kladno.

Slavná celodřevěná trofej tak putuje do firmy Sporticus.

Žaket děkuje za možnost prezentovat se na tomto seriálu a těšíme se příští rok. Opět - včetně závěrečných štafet - v 6 závodech startovalo celkem přes 3000 běžců.

 

ŽPPŽ 2017 Pořadí týmů

ŽPPŽ 2017 Pořadí DH12-DH14

ŽPPŽ 2017 Pořadí DH10